top of page

Korona Virüs ( COVID-19 ), Farklı kişileri farklı şekillerde etkilemektedir. Bilgilendirme  ve Aydınlatma metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

TEDAVİLER

Kanal Tedavi

Kanal Tedavisi

      Dişin pulpası(özü) geri dönülmez bir şekilde iltihaplandığında yapılan bir tedavidir. Bu tedaviyi dolgunun ileri bir versiyonu olarak düşünebiliriz.Farkı ise çürük çok derin olduğu için dişin pulpası etkilenmiş ve bakteriler enfeksiyona neden olmuşlardır.İltihap(Abse) odakları oluşmaya başlamıştır. Bu esnada ilhitap sadece kanal içindeki pulpayı etkilemekteyse diş canlı olabilir. Fakat eğer dişin kök ucunu da(apeksini) etkileyen bir iltihabi olay varsa diş muhtemelen canlılığını kaybetmiştir.

dieu-tri-tuy-rang.jpg

Sadece çürük mü kanal tedavisinin nedenidir?
      Hayır, dişe gelen travma,kırılma veya protetik amaçlarla kanal tedavisi yapılabilir

Kanal tedavisi sırasında ağrı duyar mıyım?

Akut bir durumda kanal tedavisi ağrılı olabilir.Onun dışında genellikle ağrısız olmaktadır.

Pulpa eğe adı verilen aletlerle çıkartılır. Daha sonra pulpanın içinde bulunduğu kanal ya da kanallar yeterli genişliğe gelene kadar eğelerle genişletme işlemi yapılır. Bu sırada kanallar sodyum hipoklorit,serum fizyolojik, EDTA ve klorheksidinle yıkanır. Sonra güta perka, gümüş konlar ya da benzeri bir doku dostu bir malzemeyle doldurulur.

Kanal tedavisi ne kadar sürer?

      Tedavi dişin durumuna göre bir seans sürebileceği gibi birkaç seans da sürebilir. Kanal tedavisi görmüş diş canlılığını yitirmiştir. Bu nedenle canlı bir dişe göre dış etkenlere karşı daha savunmasız olduğu fokal enfeksiyon odağı olabileceği iddia edilmiştir. Fakat yapılan çalışmalar sağlıklı bir kişide böyle bir etkisi olmadığını ortaya koymuştur.

Kanal tedavisi bir dişi kurtarmak için yapılacak son müdahaledir. Dişin ve hastanın durumununa ve yapılan tedavinin niteliğine göre kanal tedavili diş ağızda yıllarca sağlıklı bir şekilde kalabilir.

Kanal tedavisi yapılmış olan diş ağrır mı?

Kanal tedavisi yapılmış olan diş, normal dişlere yapılan bakım yapılmazsa dolgunun haricinde kalan bölgelerde çürümeler ve sonrasında abse oluşabilir.Sonuç olarak evet, ağrıyabilir.

Randevu Almak

Çok Kolay!

Formu Doldurarak, Telefon Numaralarımızdan veya Whatsapp Hattımızdan Hemen Randevunuzunu Oluşturabilirsiniz

Takipte Kalın

  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube
Bize Ulaşın

+90 505 005 88 13

+90 256 811 22 44

info@didimdentist.com

Adres

Yeni Mahalle Atatürk Bulvarı No:166

09270 Didim/AYDIN

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cumartesi  09:00 - 17:00

Pazar    Kapalıyız

 

  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

© 2020 Ramazan AKMAN

bottom of page